OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI I PLASTYCZNY
„Być dobrym jak chleb”
- święty Mikołaj i święty brat Albert  w oczach dzieci i młodzieży
ROK 2017 – ROKIEM ŚWIETEGO BRATA ALBERTA

Organizatorzy konkursów: Społeczność Gimnazjum nr 19 w Lublinie we współpracy z parafią pod wezwaniem  św. Mikołaja w Lublinie, Wydziałem ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie, Wydziałem Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie oraz Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 zapraszają  uczniów oddziałów gimnazjalnych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w III edycji Ogólnopolskiego  Konkursu Literackiego „Być dobrym jak chleb”, a uczniów klas I-III szkół podstawowych - do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego.  Celem konkursów jest przybliżenie dzieciom i młodzieży sylwetki i świata wartości  brata Alberta- Adama Chmielewskiego oraz  świętego  Mikołaja. Zachęcamy również do udziału w konkursie towarzyszącym organizowanym dla upamiętnienia 700 lat lokacji Lublina -   jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast Polski.

Szczegółowe informacje o konkursie wraz z regulaminem dostępne są regulaminach.

Regulamin konkursu literackiego

Regulamin konkursu plastycznego

9 września 1939 roku miało miejsce najcięższe bombardowanie Lublina przez niemiecką Luftwaffe. W jego wyniku zginęły setki mieszkańców Lublina, a wiele budynków zostało zburzonych lub uszkodzonych.

Jedna z bomb trafiła w zakład fryzjerski znajdujący się w budynku obok Poczty Głównej. Zginął, obecny tam w tym momencie, wybitny lubelski poeta Józef Czechowicz - patron naszej szkoły. Społeczność Szkoły podstawowej nr 19 aktywnie włączyła się w obchody rocznicy śmierci patrona. 9 września dyrekcja szkoły, nauczyciele i przedstawiciele uczniów spotkali się pod pomnikiem poety z przedstawicielami władz miasta, Muzeum Literackiego im. J. Czechowicza, Teatru NN, Związku Literatów, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Delegacje uczniów złożyły również kwiaty na grobie Józefa Czechowicza na cmentarzu przy ulicy Lipowej oraz na grobie matki poety na cmentarzu przy ulicy Unickiej.